267
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] CheeseNoodle@lemmy.world 4 points 1 year ago

Peanuts should be at the top of the chart not the bottom, those things are fucking expensive.

[-] PlantDadManGuy@lemmy.world 5 points 1 year ago

I think this is probably including unsalted roasted whole peanuts in the shell. They are pretty cheap to buy in big bulk bags. If you want pre-shelled roasted, salted, or seasoned peanuts, you will pay extra for it.

[-] CheeseNoodle@lemmy.world 1 points 1 year ago

Unsalted in the shell is what I was talking about, I guess its a regional thing. The UK isn't even close to anywhere they can grow so they're really expensive here.

[-] Alexstarfire@lemmy.world 1 points 1 year ago* (last edited 1 year ago)
  • 1 lbs unsalted peanuts in the shell - $2.50
  • 1 lbs unsalted shelled peanuts - $2.60
  • 1 lbs peanut butter (just ground peanuts) - $2.30

This is US, but just in awe you were wondering what the difference is for us. I'm actually pretty shocked the prices are so close together no matter the form.

[-] Floey@lemm.ee 3 points 1 year ago

Peanuts are cheap in the US. There's always peanut butter too, which despite the processing required is probably even cheaper, maybe because of shelf stability and packing density.

this post was submitted on 16 Jun 2024
267 points (92.9% liked)

Data Is Beautiful

8574 readers
2 users here now

A place to share and discuss data visualizations. #dataviz

founded 4 years ago
MODERATORS