93
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] kristina@hexbear.net 8 points 2 months ago* (last edited 2 months ago)

561 for a two person household? Wtf we live way cheaper Jesus, these people high on the hog

[-] finderscult@lemmy.ml 15 points 2 months ago

That's around 140 a week for two people, which is incredibly easy to do if you buy name brand anything. Shits expensive these days.

[-] kristina@hexbear.net 5 points 2 months ago* (last edited 2 months ago)

we do around 240ish a month for 3 by buying bulk. we've been even lower before when all we did was drink milk and eat rice, beans, and potatoes when we were even poorer

[-] Edamamebean@hexbear.net 9 points 2 months ago

Never thought I'd see hexbears chiding people for not cutting out the avocado toast. Could that number be lower? Certainly. Is the problem here people spending too much on groceries? Certainly not. I'm not about to blame people for spending more than the lowest possible amount on groceries when they're tired, overworked, and short on time. If someone comes home from an 8 hour day that's actually 10 hours because of the commute, I can't blame them for putting a frozen pizza in the oven instead of busting out the pots and cutting boards to make beans and rice for the 5th day in a row.

[-] kristina@hexbear.net 5 points 2 months ago* (last edited 2 months ago)

I'm not saying that at all. More surprised

Also you don't need a cutting board for beans and rice lol

[-] Edamamebean@hexbear.net 4 points 2 months ago

Fair enough, and sorry for my response being kinda rude. Social media makes me assume the worst of people and I need to work on that. Also maybe it's a skill issue on my part, but I cannot make beans and rice (or any other legume) that isn't bland without some onion and garlic.

[-] KobaCumTribute@hexbear.net 6 points 2 months ago

Let's see... that's about $9 per person per day, which is still excessive especially if that's supposed to just be groceries and doesn't include buying prepared food somewhere which would easily double it if it's a daily thing, but it's also less than I was expecting.

I mean I live on $1-2 worth of food a day on average, living mostly on beans, rice, ramen, tofu, potatoes, and the occasional egg, but I had the impression that the typical American diet was, like, full of overpriced junk food that's high calorie but also comparatively more expensive per calorie than food cooked from raw ingredients.

this post was submitted on 21 Nov 2024
93 points (100.0% liked)

traingang

22702 readers
166 users here now

Post as many train pictures as possible.

All about urbanism and transportation, including freight transportation.

Home of train gang

:arm-L::train-shining::arm-R:

Talk about supply chain issues here!

List of cool books and videos about urbanism, transit, and other cool things

Titles must be informative. Please do not title your post "lmao" or use the tired "_____ challenge" format.

Archive links for reactionary sites, including the BBC.

LANDLORDS COWER IN FEAR OF MAOTRAIN

"that train pic is too powerful lmao" - u/Cadende

founded 4 years ago
MODERATORS