41
submitted 2 months ago by ooli2@lemm.ee to c/degoogle@lemmy.ml
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] twinnie@feddit.uk 29 points 2 months ago

Honestly, it sounds like she’s overdoing it on the production quality of her videos if it’s costing her $3500 per 20 minute video. It’s just YouTube.

She also says her best video got like 350,000 views, I’ve seen crappy reaction videos that get more than that. And Google takes 2/3 of the ad revenue for everything she makes.

[-] Prunebutt@slrpnk.net 15 points 2 months ago

I have no idea about production cost, but 3500€ sounds like a lot. Still, the days of "broadcast yourself" are clearly over (just look at the production value of philosophy tube, not to mention MrBeast). Unfortunately, cooking videos are notoriously demanding videos, at least when it comes to lighting and camera, etc. It's really easy to make food look gross on camera.

Here's an interesting video on cooking on youtube

[-] harcesz@szmer.info 7 points 2 months ago

From my TV exp. any "show and tell" videos are surprisingly hard, but food is a nightmare. Still it sounds like some really high costs.

load more comments (3 replies)
load more comments (3 replies)
this post was submitted on 16 Feb 2025
41 points (95.6% liked)

DeGoogle Yourself

11511 readers
77 users here now

A community for those that would like to get away from Google.

Here you may post anything related to DeGoogling, why we should do it or good software alternatives!

Rules

  1. Be respectful even in disagreement

  2. No advertising unless it is very relevent and justified. Do not do this excessively.

  3. No low value posts / memes. We or you need to learn, or discuss something.

Related communities

!privacyguides@lemmy.one !privacy@lemmy.ml !privatelife@lemmy.ml !linuxphones@lemmy.ml !fossdroid@social.fossware.space !fdroid@lemmy.ml

founded 5 years ago
MODERATORS