91
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
this post was submitted on 17 Jun 2025
91 points (100.0% liked)
Asklemmy
48845 readers
835 users here now
A loosely moderated place to ask open-ended questions
Search asklemmy ๐
If your post meets the following criteria, it's welcome here!
- Open-ended question
- Not offensive: at this point, we do not have the bandwidth to moderate overtly political discussions. Assume best intent and be excellent to each other.
- Not regarding using or support for Lemmy: context, see the list of support communities and tools for finding communities below
- Not ad nauseam inducing: please make sure it is a question that would be new to most members
- An actual topic of discussion
Looking for support?
Looking for a community?
- Lemmyverse: community search
- sub.rehab: maps old subreddits to fediverse options, marks official as such
- !lemmy411@lemmy.ca: a community for finding communities
~Icon~ ~by~ ~@Double_A@discuss.tchncs.de~
founded 6 years ago
MODERATORS
There is a book Make the Bread, Buy the Butter: What You Should and Shouldn't Cook from Scratch - Over 120 Recipes for the Best Homemade Foods, by Jennifer Reese
I think, but cannot be certain, that is includes some energy cost.
It really is excellent.
DIY bread is a real winner. Costs me about $1.05 to make a 1-lb loaf. That includes flour, yeast, salt, and gas to run the oven. An equivalent quality loaf of Safeway bakery bread costs anywhere from 3 to 6x that much. And it's like 10-12 minutes of actual effort, including cleanup. I also make hoagy-style sandwich loaves, soft dinner rolls and other things. Same basic recipe, just a few minutes more effort to handle the dough differently. I'm totally addicted to fresh bread.