53
Americans with six-figure incomes are in 'survival mode'
(www.usatoday.com)
We're not The Onion! Not affiliated with them in any way! Not operated by them in any way! All the news here is real!
Posts must be:
Please also avoid duplicates.
Comments and post content must abide by the server rules for Lemmy.world and generally abstain from trollish, bigoted, or otherwise disruptive behavior that makes this community less fun for everyone.
And that’s basically it!
I don't know how people are getting by. Average household income in the US is like $121k/year. I would be in trouble if that was my household income and I don't know how people are affording groceries making $60.5k each.
I hear ya! I really don't know how we're 'getting by' (if you can call it that, lol,) either. You'd probably be surprised at what you can exist without when you straight-up just don't have any other choice or option but to go without it. (Healthcare, dental care, food beyond the bare minimum to stay alive, any entertainment or conveniences, etc.)
Notice I said "exist" and not "live," lol. You could say I'm 'alive,' but this ain't living! I'm just existing.
My wife and I combined make less than 100k. We're fine, just bought a house. Wtf are all y'all spending money on?
My partner and I both I grew up in Southern California, we can't move away because we don't want to be apart from our families. Houses here are insane. We both work from home, so we rent a house with 4 bedrooms (we each have our own office and a guest bedroom). It's $5.5k a month, so that's $66k/year just in rent. We can't afford to buy something this size in the city we live in.
they aren't spending $2000 on food each month. they are spend more like $200.
I want to see a budget of $200/month on food. I have a family of 4 and shopping at aldi on what I consider a reasonable budget (getting fresh fruits/veggies, chicken breasts, some frozen fruits/veggies, cereal, pasta, rice, eggs, and bread for a week is $100+ I am sure I could cut cost some but nothing we are spending on is crazy.
I'd like to see that too. It's probably terrible. My wife and I probably spend $600 every 5-6 weeks and it's just the two of us, no kids. And we bulk shop (Sam's Club) so it's cheaper. Back when we went to the supermarket it was like $500 every 2-3 weeks.
We both have health conditions, so we don't do takeout, do all our own cooking to account for our needs. Our bill is probably a bit higher do to that, but it mostly involves avoiding salt and sugar and eating healthy as possible.
Stop buying processed things in boxes
What are you talking about? We mostly buy whole foods. I literally posted the kinds of things we're buying in a comment below.
Stop buying meat. Beans are cheaper, healthier, and don't destroy the climate
Great, you saved us ~$10/week.
I won't argue the climate benefits nor the moral or ethical implications of consuming animal products because frankly, those are justified. Strictly budget wise, beans vs chickin is marginal in percentage which is what the post was about.
Loads of people in this thread said "this is me" or "this isn't me" but no one else shared their itemized budget.
I mean, how much is banana? Like $10?
I buy organic ones for 35 cents each. you can get non organic ones for 25
Woosh