308
submitted 1 year ago by Beaver@lemmy.ca to c/frugal@lemmy.world
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] jj4211@lemmy.world 1 points 1 year ago

If you did grams per USD, then the Ribeye would be 0.06, Pork Belly 0.10. The next worst would have been 0.25, so I think it would clearly show the relatively poor cost per protein.

Of course, I don't think anyone is deluding themselves to think that those foods are the ones to choose if you just want "some source of protein".

this post was submitted on 16 Jun 2024
308 points (93.8% liked)

Frugal

5660 readers
1 users here now

Discuss how to save money.

founded 2 years ago
MODERATORS