158
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] WafflesTasteGood@hexbear.net 92 points 1 month ago

and still profit $12.40

Yeh, nothing but ingredients go into the cost of the product. They hammer that in to you in Econ 101.

[-] TommyBeans@hexbear.net 50 points 1 month ago* (last edited 1 month ago)

I think this is a common opinion, whenever I talk about labor costs peoples eyes glass over

[-] sharkfucker420@lemmy.ml 10 points 1 month ago

Unironically yeah

this post was submitted on 11 May 2025
158 points (99.4% liked)

chapotraphouse

13884 readers
806 users here now

Banned? DM Wmill to appeal.

No anti-nautilism posts. See: Eco-fascism Primer

Slop posts go in c/slop. Don't post low-hanging fruit here.

founded 4 years ago
MODERATORS